Back to Top
| Print technology | Dot matrix |
| Character density | 17.8 cpi |
| Column capacity | 40/42, 33/35 |
| Print speed | 6 lps |
| Character size | 1.2 x 3.1 mm |
| Product colour | White |
| Ribbon life | 30 million characters |
| Mean time between failures (MTBF) | 180000 h |
| Printing media thickness | 0.06 µm |
| Paper dimensions | 57.5 x 83.0mm, 69.5 x 83.0mm, 76.0 x 83.0mm |
| Connectivity technology | Wired |
| Standard interfaces | Ethernet |
| Buffer size | 4 KB |
| Safety | UL, CSA, TÜV |
| Certification | WEEE, RoHS, VCCI, FCC, CE, AS/NZS 3548 |
| Weight | 2300 g (5.07 lbs) |
| Dimensions (WxDxH) | 160 x 248 x 138.5 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.