Fractal Design Meshify 2 a newly updated, best-in-class motherboard tray design, supports up to E-ATX motherboards.
Black diamond facet is pure mesh in the front, with engraved, intricate details in the mesh. The panel is finished in black anodized aluminum, and the tempered glass window is also black-anodized.
The next evolution of the renowned Meshify series is here, with more luxurious features and more space.
Fractal Design - The new Meshify 2 offers enclosed storage for your cables and internal components, plus a stylish exterior home for your status LEDs.
Remove the entire top to build and route with zero hindrance.
USB 3.1 Gen 2 Type-C front I/O offers fast-charging and speeds up to 10 Gbps.
Ultra-slim Nexus+ 2 fan hub connects up to three PWM fans and six 3-pin fans.
Versatile Multibracket that converts any unused fan position to an HDD, SSD or pump mount.
The cables of a gaming motherboard should be as tidy as possible, so this board provides a solution. It has an integrated PSU cable shield and velcro cable straps.
| Type | PC |
| Material | Steel |
| Number of 3.5" bays | 6 |
| Supported motherboard form factors | ATX, EATX, Micro ATX, Mini-ITX |
| Product colour | White |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Side window | |
| Suitable for | Gaming |
| Tempered glass panel(s) | |
| Anti-dust filter | |
| Number of expansion slots | 9 |
| Maximum CPU cooler height | 185 mm |
| Maximum graphics card length | 315 mm |
| Maximum PSU length | 250 mm |
| Power supply included | |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Audio input | Y |
| Audio output | Y |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Front fans installed | 2x 140 mm |
| Maximum front fans | 3 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Rear fans installed | 1x 140 mm |
| Maximum rear fans | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120,140 mm |
| Maximum top fans | 3 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Maximum bottom fans | 2 |
| Bottom fans diameters supported | 120,140 mm |
| Front radiator fan sizes supported | 280,360 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 120 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 360,420 mm |
| HDD/SSD combo cage | |
| Number of hard drives supported | 18 |
| Cable management | |
| Reset button | |
| On/off button |
| Width | 240 mm (9.36 ") |
| Depth | 542 mm (21.14 ") |
| Height | 474 mm (18.49 ") |
| Weight | 10500 g (23.15 lbs) |
| Package width | 542 mm |
| Package depth | 634 mm |
| Package height | 324 mm |
| Package weight | 13200 g |
| 23 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.