SFF, Mini-ITX, USB 3.1 Gen 2 Type-C/2x USB 3.0/Combo jack, Steel
An uncluttered, small form factor case that blends in with your living space and daily rituals.
Ridge, an evolution of the slimline format, was created in collaboration with gaming and entertainment enthusiasts to help them improve their homes while also improving the small form factor PC experience.
Carefully planned to maximize capability while minimizing footprint. The case holds 12.6 liters in a small form factor. GPUs up to 335 mm in length are supported.
Multiple foot configurations allow for both horizontal and vertical orientation, elevating any gaming desk, workspace, or entertainment area.
Remove any panel to gain easy access to every side of your build.
Ventilated on all sides to maximize its cooling potential. Pre-installed are two 140 mm PWM-aspect fans. Supports two 120/140 mm fans and three 80 mm fans.
A stylish fabric front with a CNC-machined aluminum frame features a power LED bar in front.
Front I/O comes with 2x USB 3.0, 1x USB type-C, and a combined mic and headphone jack.
Pre-installed with our own PCI-e 4.0 riser card and four 2.5" drive mounts.
| Form factor | Small Form Factor (SFF) |
| Type | PC |
| Material | Steel |
| Supported motherboard form factors | Mini-ITX |
| Product colour | White |
| Number of 2.5" bays | 4 |
| Number of expansion slots | 3 |
| Maximum CPU cooler height | 70 mm |
| Maximum graphics card length | 335 mm |
| Power supply included | |
| Supported power supply form factors | SFX, SFX-L |
| Audio input | Y |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Side fans installed | 2x 140 mm |
| Maximum side fans | 2 |
| Side fans diameters supported | 120,140 mm |
| Maximum top fans | 3 |
| Top fans diameters supported | 80 mm |
| Supported hard disk drive sizes | 2.5 " |
| Cable management | |
| LED indicators | Power |
| On/off button |
| Width | 110 mm (4.29 ") |
| Depth | 374 mm (14.59 ") |
| Height | 395 mm (15.41 ") |
| Weight | 4300 g (9.48 lbs) |
| Manual | |
| Package width | 167 mm |
| Package depth | 426 mm |
| Package height | 431 mm |
| Package weight | 5500 g |
| 2.5" | |
| 120,280 | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.