Back to Top
| Type | PC |
| Material | Tempered glass |
| Number of 3.5" bays | 1 |
| Supported motherboard form factors | ATX, EATX, Micro ATX, Mini-ITX, SSI CEB |
| Product colour | Black |
| Number of 2.5" bays | 3 |
| Side window | |
| Suitable for | Gaming |
| Tempered glass panel(s) | |
| Anti-dust filter | |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 174 mm |
| Maximum graphics card length | 330 mm |
| Maximum PSU length | 210 mm |
| Power supply included | |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Audio input | Y |
| Audio output | Y |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Front fans installed | 2x 180 mm |
| Maximum front fans | 3 |
| Front fans diameters supported | 120,180 mm |
| Maximum rear fans | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Maximum bottom fans | 3 |
| Bottom fans diameters supported | 120,140,180 mm |
| Front radiator fan sizes supported | 280,360 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 120 mm |
| Bottom radiator fan sizes supported | 240,280 mm |
| Supported hard disk drive sizes | 2.5,3.5 " |
| Reset button | |
| Cable management | |
| On/off button |
| Width | 222 mm (8.66 ") |
| Depth | 450 mm (17.55 ") |
| Height | 467 mm (18.21 ") |
| Weight | 8000 g (17.64 lbs) |
| Package width | 306 mm |
| Package depth | 535 mm |
| Package height | 574 mm |
| Package weight | 9700 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.