Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Alarm input/output | |
| Infrared (IR) cut-off filter |
| Form factor | Box |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Ceiling/Wall |
| Housing material | Aluminium |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Frame rate | 30 fps |
| Flip & mirror | |
| Bit rate control | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Back Light Compensation (BLC) | |
| Highlight Compensation (HLC) | |
| Video streaming |
| Minimum illumination | 0.005 lx |
| White balance | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera shutter speed | 1/5-1/12000 s |
| Number of sensors | 1 |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Number of lenses | 1 |
| Video motion detection | |
| IP address filtering | |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Defcous, People counting |
| HTTPS encryption | |
| Security algorithms | EAP-LEAP, EAP-TLS, HTTPS, SSL/TLS |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Built-in hard drive | |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Flash memory | 512 MB |
| Internal memory | 4000 MB |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3af |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, UPnP, Bonjour, LLDP, SRTP (TCP, UDP Unicast) |
| Number of users | 20 user(s) |
| Streaming method | Multicast, Unicast |
| Quality of Service (QoS) support |
| Connectivity technology | Wired |
| Composite video out | 1 |
| Voice codecs | G.711, G.711ulaw, G.726 |
| Width | 81 mm (3.16 ") |
| Depth | 165 mm (6.44 ") |
| Height | 67 mm (2.61 ") |
| Weight | 880 g (1.94 lbs) |
| Power source type | AC, DC, PoE |
| AC input voltage | 24 V |
| Power consumption (max) | 13.5 W |
| DC output voltage | 12 |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 12.95 W |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -50 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Number of cameras | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.