Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2 |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Cloud-managed | |
| Web-based management |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ac, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | |
| Link aggregation | |
| Flow control support | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Spanning tree protocol | |
| Auto-sensing | |
| 10G support | |
| Port mirroring |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| Throughput | 11.9 Mpps |
| MAC address table | 8000 entries |
| Latency (10-100 Mbps) | 5.2 µs |
| Latency (1 Gbps) | 2.8 µs |
| Jumbo frames support |
| VLAN support |
| DHCP features | DHCP client |
| SSH/SSL support | |
| IGMP snooping |
| Rack mounting |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Memory type | SDRAM |
| Internal memory | 512 MB |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Power consumption (max) | 5.9 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply included | |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95 % |
| Width | 157 mm (6.12 ") |
| Depth | 173 mm (6.75 ") |
| Height | 39.1 mm (1.52 ") |
| Weight | 770 g (1.7 lbs) |
| Y | |
| AC |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.