Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 1167 Mbit/s |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| MIMO | |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Security algorithms | WPA2 |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 5.8 dBi |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 93 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Width | 152 mm (5.93 ") |
| Depth | 152 mm (5.93 ") |
| Height | 34 mm (1.33 ") |
| Weight | 193 g (0.43 lbs) |
| 300 | |
| Omni-directional | |
| 867 | |
| Integrated antenna |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.