Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| Number of users | 250 user(s) |
| MIMO | |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1x, IEEE 802.3at |
| Quality of Service (QoS) support | |
| VLAN support | |
| Reset button | |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Security algorithms | WPA, WPA-Enterprise, WPA2, WPA2-Enterprise, WPA3, WPA3-Enterprise |
| Service Set Identifier (SSID) features | Multiple SSIDs, SSID broadcast on/off |
| MAC address filtering |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna type | Internal |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Product colour | White |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Placement | Pole, Wall |
| Fit AP mode features | Mesh networking |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 280.4 mm (10.94 ") |
| Depth | 106.5 mm (4.15 ") |
| Height | 56.8 mm (2.22 ") |
| N |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.