Back to Top
| Solid-state drive capacity | 1000 GB |
| Read speed | 7150 MB/s |
| Write speed | 6300 MB/s |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| NVM Express (NVMe) version | 2.0 |
| Memory type | V-NAND TLC |
| Random read (4KB) | 850000 IOPS |
| Random write (4KB) | 1350000 IOPS |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Hardware encryption | |
| S.M.A.R.T. support | |
| TRIM support | |
| Component for | PC/Notebook |
| TBW rating | 600 |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| SSD form factor | M.2 |
| Power consumption (read) | 4.3 W |
| Power consumption (write) | 4.2 W |
| Power consumption (idle) | 0.06 W |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Non-operating shock | 1500 G |
| Vibration resistance | 20 G |
| Width | 80.15 mm (3.13 ") |
| Depth | 22.15 mm (0.86 ") |
| Height | 2.38 mm (0.09 ") |
| Package type | Hanging box |
| Warranty period | 5 year(s) |
| CE, Federal Communications Commission (FCC), KCC |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.