Back to Top
| Minimum screen size compatibility | 37 " |
| Maximum weight capacity | 75 kg |
| Maximum screen size compatibility | 70 " |
| Suitable for | Computer monitor / TV |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| VESA mounting interfaces | 200 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,600 x 400 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Turn angle | -10 \u00b0 |
| Distance to the wall (max) | 50 mm |
| Distance to the wall (min) | 46 mm |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL |
| Screws included |
| Width | 46 mm (1.79 ") |
| Depth | 203 mm (7.92 ") |
| Height | 851 mm (33.19 ") |
| Weight | 3580 g (7.89 lbs) |
| Manual | |
| Mounting kit |
| Mounting type | Wall |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.