Back to Top
| Type | AV repeater |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Maximum transfer distance | 20 m |
| Audio system | Multichannel |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720),1920 x 1200 (WUXGA),2560 x 1600 (WQXGA),3840 x 2160 |
| Supported video modes | 720p,1080p,2160p |
| Rack mounting | |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Video in | DisplayPort |
| Video out | DisplayPort |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Operating voltage | 5 V |
| Input current | 0.3 A |
| Output current | 1 A |
| Power consumption (typical) | 5 W |
| External power adapter |
| Dimensions (WxDxH) | 50 x 80 x 21 mm |
| Weight | 152 g (0.34 lbs) |
| Package dimensions (WxDxH) | 143 x 168 x 63 mm |
| Package weight | 400 g |
| AC adapter included | |
| Cables included | USB |
| Audio support |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
