Back to Top
| Minimum screen size compatibility | 32 " |
| Maximum weight capacity | 27 kg |
| Maximum screen size compatibility | 55 " |
| Minimum VESA mount | 100 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 900 x 300 mm |
| VESA mounting interfaces | 200 x 100,200 x 200,200 x 150,200 x 300,200 x 400,280 x 150,300 x 200,300 x 400,300 x 900,300 x 300,300 x 100,360 x 304,400 x 200,400 x 400,400 x 300 mm |
| Swivel angle range | -30 - 30 \u00b0 |
| Tilt angle range | 0 - 10 \u00b0 |
| Distance to the wall (min) | 67 mm |
| Distance to the wall (max) | 293 mm |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance |
| Width | 524 mm (20.44 ") |
| Height | 425 mm (16.58 ") |
| Weight | 6000 g (13.23 lbs) |
| Depth (min) | 67 mm |
| Depth (max) | 293 mm |
| Package width | 619 mm |
| Package depth | 248 mm |
| Package height | 111 mm |
| Package weight | 6720 g |
| Package type | Box |
| Mounting type | Wall |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.