Back to Top
| Minimum screen size compatibility | 32 " |
| Maximum weight capacity | 70 kg |
| Maximum screen size compatibility | 80 " |
| Minimum VESA mount | 200 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| VESA mounting interfaces | 300 x 300,300 x 200,400 x 200,400 x 400,400 x 300,600 x 200,200 x 100,600 x 400,200 x 200 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Tiltable | |
| Rotating | |
| Pan range | -90 - 90 ° |
| Cable management | |
| Tilt angle range | -15 - 2 ° |
| Angle of rotation | 3 ° |
| Distance to the wall (max) | 800 mm |
| Distance to the wall (min) | 70 mm |
| Product colour | Grey |
| Housing material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Master carton width | 560 mm |
| Master carton length | 935 mm |
| Master carton height | 210 mm |
| Master carton weight | 3730 g |
| Quantity per master carton | 2 pc(s) |
| Mounting kit | |
| Package width | 546 mm |
| Package depth | 914 mm |
| Package height | 95 mm |
| Package weight | 17880 g |
| Package type | Box |
| Mounting type | Wall |
| 1 | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.