Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 867 Mbit/s |
| Spread spectrum method | OFDMA |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| MIMO | |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| VLAN support | |
| Firmware upgradeable | |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af |
| Syslog | |
| Web-based management | |
| Reset button |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Security algorithms | WEP, WPA, WPA-PSK, WPA2, WPA2-PSK |
| Antenna type | External |
| Antennas quantity | 2 |
| Power consumption (max) | 11.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | Passive PoE |
| Placement | Pole, Wall |
| Product colour | White |
| LED indicators | Y |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| 6 GHz | |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 300 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 867 Mbit/s |
| Virtual LAN features | Tagged VLAN |
| BeamForming |
| Access Control List (ACL) | |
| Fast roaming |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 83 mm (3.24 ") |
| Depth | 42.1 mm (1.64 ") |
| Height | 194.7 mm (7.59 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.