Back to Top
| Suitable for rooms | Processor |
| Type | Air cooler |
| Fan noise level (max) | 26.8 dB |
| Fan diameter | 120 mm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, LGA 2011 (Socket R), LGA 2066, Socket AM4, Socket AM5 |
| Rotational speed (min) | 500 RPM |
| Rotational speed (max) | 1800 RPM |
| Maximum airflow | 65 cfm |
| Maximum air pressure | 2.56 mmH2O |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Fins material | Aluminium |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Thermal Design Power (TDP) | 265 W |
| Fan speed (max) | 1800 RPM |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Fan connector | 4-pin |
| Fan thickness | 25 mm |
| Fan speed (min) | 500 RPM |
| Number of heat pipes | 6 |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 40000 h |
| Illumination LED | |
| Illumination colour | Blue, Green, Red |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium, Copper |
| Rated voltage | 12 V |
| Starting voltage | 5 V |
| Fan power consumption | 1.8 W |
| Fan voltage | 5 V |
| Width | 137 mm (5.34 ") |
| Depth | 124 mm (4.84 ") |
| Height | 160 mm (6.24 ") |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
