Back to Top
| Form factor | Midi Tower |
| Type | PC |
| Material | SPCC, Tempered glass |
| Number of 3.5" bays | 1 |
| Supported motherboard form factors | ATX, Micro ATX, Mini-ITX |
| Product colour | Black |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Number of internal 3.5" bays | 1 |
| Side window | |
| Suitable for | Gaming |
| Illumination | |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination location | Case fans |
| Tempered glass panel(s) | |
| Anti-dust filter | |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 210 mm |
| Maximum graphics card length | 400 mm |
| Maximum PSU length | 220 mm |
| Power supply included | |
| Power supply location | Bottom |
| Supported power supply form factors | PS2 |
| Audio input | Y |
| Audio output | Y |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Maximum side fans | 6 |
| Side fans diameters supported | 120,140 mm |
| Maximum rear fans | 2 |
| Rear fans diameters supported | 120,140 mm |
| Top fans installed | 2x 140 mm |
| Maximum top fans | 3 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Maximum bottom fans | 1 |
| Bottom fans diameters supported | 120,140 mm |
| Fan speed | 0 - 1500 RPM |
| Liquid cooling capability | |
| Side radiator sizes supported | 120,140,360,420 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 120,140 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 120,140 mm |
| Bottom radiator fan sizes supported | 120,140 mm |
| Supported hard disk drive sizes | 2.5,3.5 " |
| LED indicators | Y |
| Reset button | |
| Cable management | |
| On/off button |
| Width | 420 mm (16.38 ") |
| Depth | 286.4 mm (11.17 ") |
| Height | 550 mm (21.45 ") |
| Weight | 9700 g (21.38 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
