Back to Top
| Form factor | Full Tower |
| Type | PC |
| Material | ABS, Tempered glass |
| Number of 3.5" bays | 7 |
| Supported motherboard form factors | ATX, EATX, Micro ATX, Mini-ITX |
| Product colour | Black |
| Number of 2.5" bays | 12 |
| Side window | |
| Suitable for | Gaming |
| Tempered glass panel(s) | |
| Anti-dust filter | |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 190 mm |
| Maximum graphics card length | 420 mm |
| Maximum PSU length | 220 mm |
| Power supply included |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Front fans installed | 1x 140 mm |
| Maximum front fans | 3 |
| Front fans diameters supported | 120,140,200 mm |
| Maximum side fans | 3 |
| Side fans diameters supported | 120,140 mm |
| Rear fans installed | 1x 140 mm |
| Maximum rear fans | 3 |
| Rear fans diameters supported | 120,140,200 mm |
| Top fans installed | 1x 140 mm |
| Maximum top fans | 2 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Maximum bottom fans | 3 |
| Bottom fans diameters supported | 120,140 mm |
| Fan speed | 500 - 1500 RPM |
| Supported hard disk drive sizes | 2.5,3.5 " |
| Reset button | |
| On/off button |
| Width | 327 mm (12.75 ") |
| Depth | 599.2 mm (23.37 ") |
| Height | 565.2 mm (22.04 ") |
| Weight | 16700 g (36.82 lbs) |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
