Thermaltake's V150 Tempered Glass Micro Chassis is the newest member of its V Series chassis line.
Designed for microATX motherboards, it has compact dimensions.
For those new to PC building and seeking a starter enclosure, it is ideal.
The Thermaltake V150 TG mATX case is also a favorite among users who enjoy showing off interior components and its RGB glory.
The case ventilation and hardware expansion are also taken into consideration during the innovation process.
The Thermaltake V150 TG's exceptional performance is complemented by two 4mm tempered glass windows, one 120mm standard rear fan and a full-length PSU cover, which makes it ideal for gamers and enthusiasts alike.
Compared to standard acrylic, Thermaltake V150 TG mATX case's front and left panels have tempered glass thicknesses of 4mm, making them significantly more scratch resistant.
Furthermore, you can now see in full RGB glory all of your components with the enlarged window design.
An easy-to-attach magnetic fan filter on the top protects from dust and particulates.
Further dust and dirt protection is provided at the base of the chassis by additional fan filters.
V150 provides good expansion capability.
A CPU cooler that measures 155mm tall can be installed (without a fan at the front), a horizontal VGA board can measure 350mm long, and a power supply can measure 220mm.
This chassis has been designed for excellent cooling, coming with a pre-installed 120mm standard rear fan in addition to two 140mm fans up front and a 140mm one on top.
In regard to All-In-One cooling capabilities, the Thermaltake V150 TG can support 120mm, 240mm, and 280mm at the front and 120mm at the back.
| Form factor | Micro Tower |
| Type | PC |
| Material | SPCC, Tempered glass |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | Micro ATX, Mini-ITX |
| Product colour | Black |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Side window | |
| Maximum CPU cooler height | 155 mm |
| Maximum graphics card length | 350 mm |
| Maximum PSU length | 220 mm |
| Audio input | Y |
| Audio output | Y |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Maximum front fans | 2 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Maximum rear fans | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Maximum top fans | 1 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Fan speed | 0 - 1000 RPM |
| Front radiator fan sizes supported | 120,140,240,280 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 120 mm |
| Supported hard disk drive sizes | 2.5,3.5 " |
| Width | 208 mm (8.11 ") |
| Depth | 398 mm (15.52 ") |
| Height | 440 mm (17.16 ") |
| Weight | 5450 g (12.02 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
