Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2/L3 |
| System event log | |
| Quality of Service (QoS) support | |
| MIB support | Yes |
| Web-based management |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Console port | RJ-45/micro-USB |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Head-of-line (HOL) blocking | |
| 10G support | |
| Broadcast storm control | |
| Flow control support | |
| Rate limiting | |
| Port mirroring | |
| Spanning tree protocol | |
| Link aggregation | |
| Virtual LAN features | Port-based VLAN, Private VLAN, Protocol-based VLAN, Tagged VLAN, Voice VLAN |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| Forwarding rate | 14.9 Mpps |
| MAC address table | 8000 entries |
| Store-and-forward | |
| Number of IP interfaces | 16 |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 9000 |
| VLAN support | |
| Number of VLANs | 4000 |
| Multicast support |
| DHCP features | DHCP client, DHCP relay, DHCP server, DHCP snooping, DHCPv6 client, DHCPv6 snooping |
| SSH/SSL support | |
| Access Control List (ACL) | |
| MAC address filtering | |
| IGMP snooping | |
| Loop protection | |
| Static port security | |
| BPDU filtering/protection | |
| IP-MAC-Port binding |
| Management protocols | SNMPv1/v2c/v3, SNTP |
| GARP VLAN Registration Protocol (GVRP) |
| Rack mounting | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Firmware upgradeable | |
| Packet buffer memory | 4.1 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power consumption (max) | 6.84 W |
| Power supply included | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Minimum system requirements | Microsoft® Windows® 8, 7, Vista™, XP or MAC® OS, NetWare®, UNIX® or Linux. |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 294 mm (11.47 ") |
| Depth | 180 mm (7.02 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Manual | |
| Rack mount kit | |
| User guide | |
| Quick start guide |
| Y | |
| AC |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.