Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 10 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Combo SFP ports quantity | 1 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 10 |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Cable types supported | Cat3, Cat4, Cat5, Cat5e |
| Flow control support | |
| MAC address auto-learning supported | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| 10G support | |
| MAC address auto-aging supported |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| Forwarding rate | 14.88 Mpps |
| MAC address table | 4000 entries |
| Store-and-forward |
| IGMP snooping |
| Rack mounting | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Housing material | Steel |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Auto-negotiation | |
| Fanless | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power source | DC/PoE |
| Power consumption (max) | 144.1 W |
| AC input voltage | 90 - 220 V |
| Power supply included | |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Number of power supply units | 1 |
| Input current | 2.43 A |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 2 |
| Power over Ethernet 4PPoE (PoE++) ports quantity | 6 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 123 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Heat dissipation | 482.17 BTU/h |
| Width | 209 mm (8.15 ") |
| Depth | 126 mm (4.91 ") |
| Height | 26 mm (1.01 ") |
| Package type | Box |
| User guide | |
| Cables included | AC |
| Input voltage | 53.5 V |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.