Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Switch layer | L2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u |
| Full duplex | |
| 10G support | |
| Flow control support | |
| Auto MDI/MDI-X |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| MAC address table | 8000 entries |
| Store-and-forward |
| Rack mounting | |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| LED indicators | Y |
| Certification | FCC, CE |
| Power consumption (typical) | 140.1 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 294 mm (11.47 ") |
| Depth | 180 mm (7.02 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| User guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.