Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2/L2+ |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Cloud-managed | |
| Web-based management | |
| ARP inspection |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Flow control support | |
| Spanning tree protocol | |
| 10G support | |
| Link aggregation | |
| Virtual LAN features | MAC address-based VLAN, Protocol-based VLAN, Tagged VLAN, Voice VLAN |
| Switching capacity | 56 Gbit/s |
| Forwarding rate | 41.66 Mpps |
| MAC address table | 8000 entries |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 9000 |
| VLAN support | |
| Number of VLANs | 4000 |
| Multicast support |
| DHCP features | DHCP relay, DHCP server |
| IGMP snooping | |
| Password protection | |
| MAC address filtering | |
| Access Control List (ACL) |
| Rack mounting | |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Y |
| Auto-negotiation | |
| Packet buffer memory | 4.1 MB |
| Fanless |
| Power source | AC/PoE |
| Power consumption (max) | 184.7 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 16 |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 150 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Heat dissipation | 628 BTU/h |
| Width | 440 mm (17.16 ") |
| Depth | 220 mm (8.58 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.