Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2 |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Web-based management |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Combo SFP ports quantity | 2 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX,1000BASE-T |
| Fast Ethernet (copper) ports quantity | 24 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 4 |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Cable types supported | Cat5, Cat5e |
| Broadcast storm control | |
| Flow control support | |
| 10G support | |
| Port mirroring | |
| Link aggregation | |
| Spanning tree protocol | |
| Auto MDI/MDI-X |
| Switching capacity | 12.8 Gbit/s |
| Throughput | 9.5 Mpps |
| MAC address table | 8000 entries |
| Number of queues | 4 |
| Jumbo frames support |
| VLAN support | |
| Number of VLANs | 512 |
| Multicast support |
| Access Control List (ACL) | |
| Security algorithms | SSH, SSH-2, SSL/TLS |
| SSH/SSL support | |
| IGMP snooping |
| Management protocols | SNMP v1/v2c/v3, RMON, SNTP, TFTP |
| Rack mounting | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Firmware upgradeable |
| Power consumption (typical) | 222.15 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 24 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 180 W |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, MAC OS, NetWare, UNIX, Linux |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 440 mm (17.16 ") |
| Depth | 220 mm (8.58 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Cables included | AC |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.