Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2/L2+ |
| Quality of Service (QoS) support | |
| System event log | |
| Cloud-managed | |
| Reset button | |
| Web-based management | |
| Configuring Location Settings (CLI) | |
| MIB support | Y |
| ARP inspection |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x |
| Flow control support | |
| Port mirroring | |
| Link aggregation | |
| Spanning tree protocol | |
| Rate limiting | |
| 10G support | |
| Broadcast storm control | |
| Virtual LAN features | Protocol-based VLAN, Tagged VLAN, Voice VLAN |
| Switching capacity | 80 Gbit/s |
| Forwarding rate | 59.52 Mpps |
| MAC address table | 16000 entries |
| Static route | |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 9000 |
| VLAN support | |
| Number of VLANs | 4000 |
| Multicast support |
| DHCP features | DHCP relay, DHCP server, DHCPv6 client, DHCPv6 snooping |
| IGMP snooping | |
| Access Control List (ACL) | |
| Loop protection | |
| Authentication | MAC-based authentication, Port-based authentication |
| Security algorithms | SNMP, SNMPv2, SNMPv3 |
| Authentication type | RADIUS |
| Rack mounting | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Wall mountable |
| Packet buffer memory | 9 MB |
| Power source | AC |
| Power connector | AC/DC |
| Power consumption (max) | 180.1 W |
| Power supply included |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 160 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Heat dissipation | 614.58 BTU/h |
| Width | 226 mm (8.81 ") |
| Depth | 131 mm (5.11 ") |
| Height | 35 mm (1.37 ") |
| Sustainability compliance | |
| Sustainability certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Quick start guide |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.