Back to Top
| Data transfer rate (max) | 100 Mbit/s |
| Converter input interface | 100Base-TX |
| Converter output interface | 100Base-FX |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 2000 m |
| Wavelength | 1300 nm |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Internal |
| Power consumption (typical) | 2.5 W |
| Package weight | 450 g |
| Dimensions (WxDxH) | 22 x 165 x 86 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.