Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Converter input interface | 1000Base-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3z |
| Connectivity technology | Wired |
| Fiber optic connector | SFP |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Internal | |
| LED indicators | Y |
| Certification | CISPR/EN55022 A, EN55024, EN61000, FCC A, CE |
| Power consumption (typical) | 3.6 W |
| Package weight | 450 g |
| Dimensions (WxDxH) | 22 x 165 x 86 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.