Back to Top
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 2 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3z, IEEE 802.3x, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Full duplex | |
| Half duplex | |
| MAC address auto-learning supported | |
| MAC address auto-aging supported |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| Forwarding rate | 14.88 Mpps |
| MAC address table | 4000 entries |
| Store-and-forward | |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 1 |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| DIN rail mounting | |
| Wall mountable | |
| LED indicators | Y |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Auto-negotiation | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| Power source | DC |
| Power consumption (max) | 6.38 W |
| Power supply included | |
| DC input voltage | 48 - 55 V |
| Redundant power supply (RPS) support |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 240 W |
| Power protection features | Overload |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Width | 210 mm (8.19 ") |
| Depth | 160 mm (6.24 ") |
| Height | 45 mm (1.76 ") |
| Weight | 1100 g (2.43 lbs) |
| Rack mount kit | |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.