Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2/L3/L4 |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Web-based management | |
| Configuring Location Settings (CLI) |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 2 |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Head-of-line (HOL) blocking | |
| Port mirroring | |
| Routing entries | 32 |
| Link aggregation | |
| Spanning tree protocol | |
| Virtual LAN features | MAC address-based VLAN, Private VLAN, Protocol-based VLAN, Tagged VLAN, Voice VLAN |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| Forwarding rate | 14.9 Mpps |
| MAC address table | 8000 entries |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 10 |
| VLAN support | |
| Number of VLANs | 256 |
| Multicast support | |
| MAC address table (multicast) | 256 entries |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Access Control List (ACL) | |
| SSH/SSL support | |
| IGMP snooping | |
| Security algorithms | HTTPS, SNMP, SNMPv2, SNMPv3, SSL/TLS, TLS |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| GARP VLAN Registration Protocol (GVRP) |
| Rack mounting | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Packet buffer memory | 4.1 MB |
| Mean time between failures (MTBF) | 590929 h |
| Power consumption (max) | 152.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 130 W |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 50 °C |
| Width | 330 mm (12.87 ") |
| Depth | 180 mm (7.02 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 1760 g (3.88 lbs) |
| Rack mount kit | |
| Quick start guide | |
| Cables included | AC |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.