Back to Top
| Output power capacity | 2200 VA |
| Output power | 1700 W |
| Power supply input frequency | 60 Hz |
| Surge energy rating | 480 J |
| Cable length | 2.4 m |
| Battery recharge time | 4 h |
| Typical backup time at half load | 27 min |
| Typical backup time at full load | 11 min |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Certification | UL1778/cUL/FCC Class A/NOM |
| Weight | 36300 g (80.03 lbs) |
| Package weight | 39500 g |
| Output connections | 6 x NEMA 5-15R |
| Input connection type | NEMA 5-15P |
| Dimensions (WxDxH) | 229 x 311 x 419 mm |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 0 - 95 % |
| Package dimensions (WxDxH) | 324 x 420 x 572 mm |
| Weight (imperial) | 80 lbs |
| Nominal output voltage | 120 V |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Operating temperature (T-T) | 32 - 104 °F |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.