Back to Top
| Type | AV repeater |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Cable types supported | Cat5, Cat5e, Cat6, HDMI |
| Maximum transfer distance | 70.1 m |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Audio system | Multichannel |
| Extended display identification data (EDID) | |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Wall mountable | |
| Material | Metal |
| Colour depth | 36 bit |
| LED indicators | Y |
| 3D | |
| Cable length | 1.38 m |
| Consumer Electronics Control (CEC) support |
| Connectivity technology | Wired |
| RJ-45 input ports | 1 |
| RJ-45 output ports | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| Remote (IR) output | 1 |
| Remote (IR) input | 1 |
| DC-in jack |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Operating voltage | 24 V |
| Input current | 0.6 A |
| Output current | 1 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Width | 115 mm (4.49 ") |
| Depth | 62.4 mm (2.43 ") |
| Height | 27 mm (1.05 ") |
| AC adapter included | |
| Included power plug types | AU, EU, NA, UK |
| Manual | |
| Mounting kit |
| Sustainability compliance | |
| Sustainability certificates | CE, REACH, RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.