Back to Top
| PDU types | Switched |
| Rack capacity | 1U |
| Mounting | Horizontal |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL/cUL, PSE, FCC Part 15 Class A, IC ES-003 Class A, VCCI Class A |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| AC outlet types | NEMA 5–15P |
| LED indicators | Y |
| Cable length | 3.65 m |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Operating temperature (T-T) | 23 - 113 °F |
| Nominal input voltage | 100 - 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 15 A |
| Nominal output voltage | 120 V |
| Maximum total current draw per phase | 15 A |
| Dimensions (WxDxH) | 444.5 x 108 x 44.5 mm |
| Weight | 2260 g (4.98 lbs) |
| Package weight | 3400 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
