Back to Top
| PDU types | Switched |
| Type | Single-phase |
| Rack capacity | 2U |
| Mounting | Horizontal/Vertical |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL 60950, FCC A |
| AC outlets quantity | 16 AC outlet(s) |
| Power plug | NEMA L6-30P |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Management protocols | IPv4, TCP/IP, UDP, SNMPv1, HTTP, NTP, DNS, Telnet, DHCP, SMTP, FTP, IPv6, SNMPv3, HTTPs, SSH, SSL, TLS, LDAP(S), RADIUS, Syslog, CLI, Windows AD |
| Firmware upgradeable | |
| Firmware upgradeable via | Network, USB |
| Display | LCD |
| LED indicators | Y |
| Cable length | 3.7 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3500 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Nominal input voltage | 200-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 30 A |
| Nominal output voltage | 200-240 V |
| Power protection features | Overload |
| Dimensions (WxDxH) | 433 x 112 x 88 mm |
| Weight | 4490 g (9.9 lbs) |
| Package dimensions (WxDxH) | 500 x 250 x 150 mm |
| Package weight | 6480 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
