Back to Top
| PDU types | Managed, Monitored, Switched |
| Type | Single-phase |
| Rack capacity | 0U |
| Mounting | Vertical |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL 60950, FCC Class A |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| Power plug | NEMA L5-20P |
| AC outlet types | NEMA 5–20R |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB ports quantity | 1 |
| Supported network protocols | IPv4, TCP/IP, UDP, SNMPv1, HTTP, NTP, DNS, Telnet, DHCP, SMTP, FTP, IPv6, SNMPv3, HTTPs, SSH, SSL, TLS, LDAP(S), RADIUS, Syslog, Windows AD |
| Firmware upgradeable | |
| Firmware upgradeable via | USB |
| Display | LCD |
| LED indicators | Y |
| Cable length | 3.3 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3500 m |
| Nominal input voltage | 100-120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 20 A |
| Nominal output voltage | 100-120 V |
| Dimensions (WxDxH) | 55.8 x 47.7 x 1665 mm |
| Weight | 6998 g (15.43 lbs) |
| Package weight | 8600 g |
| Package width | 184.9 mm |
| Package depth | 116 mm |
| Package height | 1895 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
