Back to Top
| PDU types | Metered |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | cUL, FCC, ICES-003, UL 60950-1 |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA L5-20R |
| Input connection type | NEMA L5-20P |
| Display | LED |
| LED indicators | Y |
| Cable length | 3 m |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 15000 m |
| Nominal input voltage | 100-120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 20 A |
| Nominal output voltage | 100-120 V |
| Load capacity | 1920 VA |
| Maximum power | 14400 W |
| Dimensions (WxDxH) | 55 x 44 x 1791 mm |
| Weight | 5590 g (12.32 lbs) |
| Package dimensions (WxDxH) | 164 x 108 x 2006 mm |
| Package weight | 7400 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
