Back to Top
| PDU types | Switched |
| Type | Single-phase |
| Rack capacity | 2U |
| Mounting | Horizontal/Vertical |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| On/off switch | |
| RoHS compliance |
| AC outlets quantity | 16 AC outlet(s) |
| Power plug | NEMA L5-30P |
| AC outlet types | NEMA 5–20R |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Package type | Box |
| Firmware upgradeable |
| LED indicators | Y |
| Cable length | 3.7 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Cables included | AC |
| Nominal input voltage | 100 - 120 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Maximum current | 30 A |
| Nominal output voltage | 100 - 120 V |
| Width | 433 mm (16.89 ") |
| Depth | 112 mm (4.37 ") |
| Height | 88 mm (3.43 ") |
| Weight | 3300 g (7.28 lbs) |
| Package weight | 6400 g |
| Package width | 500 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Package height | 150 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
