Back to Top
| PDU types | Metered |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| On/off switch | |
| RoHS compliance | |
| Certification | cUL, CSA, FCC 15 A, ICES-003, PSE, UL 60950, UL, REACH |
| AC outlets quantity | 16 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Input connection type | NEMA L6-30P |
| Monitoring | Current |
| LED indicators | Y |
| Cable length | 3.66 m |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Packaging content |
| Maximum current | 30 A |
| Nominal output voltage | 208 V |
| Maximum total current draw per phase | 24 A |
| Power protection features | Overload |
| Dimensions (WxDxH) | 444 x 112 x 88 mm |
| Weight | 3360 g (7.41 lbs) |
| Package dimensions (WxDxH) | 508 x 368 x 140 mm |
| Package weight | 5420 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
