Back to Top
| Surge energy rating | 1050 J |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Nominal current output | 15 A |
| Peak power | 1800 W |
| Cable length | 1.83 m |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Cordless |
| Product colour | Black, Grey |
| Wall mountable | |
| On/off switch |
| Width | 601 mm (23.44 ") |
| Depth | 341.1 mm (13.3 ") |
| Height | 31.8 mm (1.24 ") |
| Certification | UL1449, UL1363, cUL |
| RoHS compliance |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.