Back to Top
| Surge energy rating | 2395 J |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Nominal current output | 15 A |
| Peak power | 1800 W |
| Clamping voltage | 150 V |
| Cable length | 2.4 m |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| RJ-11 ports quantity | 3 |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| EMI/RFI noise filtering | |
| EMI/RFI noise filtering | 40 dB |
| Surge protection features | Modem, Telephone |
| On/off switch | |
| Wall mountable |
| Cable colour | Black |
| Housing colour | Black |
| Weight (imperial) | 1.4 lbs |
| Weight | 910 g (2.01 lbs) |
| Width | 133.3 mm (5.2 ") |
| Depth | 50.8 mm (1.98 ") |
| Height | 304.8 mm (11.89 ") |
| Certification | UL1449/UL1363/UL497A/FCC Part 68/cUL/IEEE 587 A&B |
| RoHS compliance |
| LED indicators | Y |
| Package dimensions (WxDxH) | 196.9 x 57.2 x 355.6 mm |
| Cables included | Phone (RJ-11) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.