Back to Top
| Surge energy rating | 2100 J |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5-15R |
| Nominal input voltage | 110 - 125 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Peak power | 1875 W |
| USB charging |
| Cable length | 2.44 m |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| USB ports quantity | 2 |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Auto power off |
| Weight | 690 g (1.52 lbs) |
| Width | 345.4 mm (13.47 ") |
| Depth | 72.9 mm (2.84 ") |
| Height | 73.4 mm (2.86 ") |
| LED indicators | Y |
| Country of origin | China |
| Package width | 142.2 mm |
| Package depth | 419.1 mm |
| Package height | 76.2 mm |
| Package weight | 840 g |
| Master carton width | 355.6 mm |
| Master carton length | 431.8 mm |
| Master carton height | 457.2 mm |
| Master carton weight | 11250 g |
| Quantity per master carton | 12 pc(s) |
| Master carton GTIN (EAN/UPC) | 10037332263602 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.