Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB connector type | USB Type-B |
| Serial ports quantity | 1 |
| DC-in jack | |
| eSATA ports quantity | 1 |
| Microphone in |
| Ethernet LAN |
| Card reader integrated | |
| Built-in hard drive | |
| Supported hard disk drive interfaces | Parallel ATA, Serial ATA |
| Supported hard disk drive sizes | 2.5,3.5 " |
| Optical drive included |
| Plug and Play |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Product colour | Red |
| LED indicators | Y |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC, C-Tick |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 75 mm (2.93 ") |
| Depth | 110 mm (4.29 ") |
| Height | 27 mm (1.05 ") |
| Weight | 1360 g (3 lbs) |
| AC adapter included | |
| Manual |
| Display | LCD |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.