Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom microphone |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | |
| USB connector | USB Type-A |
| Cable colour | Black |
| Cable length | 1.2 m |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 109 dB |
| Driver unit | 35 mm |
| Noise canceling |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -44 dB |
| Hybrid noise-canceling | |
| Microphone noise-canceling |
| Quantity | 1 |
| Maximum input power | 30 mW |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.