Back to Top
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Print speed | 305 mm/sec |
| Maximum printing width | 104 mm |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 4.3 " |
| Colour display |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | |
| USB port | |
| Bluetooth | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Ethernet LAN | |
| RS-232 ports | 1 |
| Wi-Fi | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Flash memory | 256 MB |
| Internal memory | 256 MB |
| Core diameter | 25.4 mm |
| Maximum media length | 3988 mm |
| Media thickness | 0.076 - 0.010 mm |
| Page description languages | EPL, EPL2, ZBI, ZPL, ZPL II |
| Ribbon length | 450 m |
| Ribbon width | 110 mm |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Product colour | Black |
| Control type | Touch |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Width | 241 mm (9.4 ") |
| Depth | 432 mm (16.85 ") |
| Height | 279 mm (10.88 ") |
| Weight | 9100 g (20.06 lbs) |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 85 % |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.