Back to Top
| Maximum weight capacity | 9 kg |
| Minimum screen size compatibility | 13 " |
| Maximum screen size compatibility | 34 " |
| Mounting | Clamp |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| VESA mounting interfaces | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 2 |
| Desk thickness (min) | 10 mm |
| Desk thickness (max) | 85 mm |
| Height adjustment type | Manual |
| Height adjustment | |
| Height adjustment range | 170 - 505 mm |
| Swivel angle | 180 \u00b0 |
| Pan range | -90 - 90 \u00b0 |
| Angle of rotation | 180 \u00b0 |
| Tilt angle range | -90 - 90 \u00b0 |
| Housing material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Product colour | Black |
| Easy to install | |
| Certification | Prop 65, BIFMA |
| Width | 1100 mm (42.9 ") |
| Depth | 125 mm (4.88 ") |
| Height | 670 mm (26.13 ") |
| Weight | 6030 g (13.29 lbs) |
| Package width | 572 mm |
| Package depth | 132 mm |
| Package height | 465 mm |
| Package weight | 7800 g |
| Package type | Box |
| Master carton width | 483 mm |
| Master carton length | 587 mm |
| Master carton height | 254 mm |
| Master carton weight | 16600 g |
| Quantity per master carton | 2 pc(s) |
| Mounting type | Desk |
| Y | |
| Y | |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.