Reliable Backup Power and Protection for Your Valuable IT Equipment
The first cloud-enabled UPS for distributed IT.
The service-free cloud monitoring feature is accessible from any internet-connected device and maximizes the life and performance of your UPS battery backup by providing proactive advice and life-cycle recommendations so you can remotely monitor your power infrastructure from anywhere.
APC SmartConnect makes Smart-UPS more adaptable and easier to deploy than ever before, enabling you to view the status of your UPS through a secure web portal.
Through this intuitive remote management interface, you’ll receive automatic notifications, firmware updates, and advanced support, providing you with added value ough this intuitive remote management interface, you'll receive automatic notifications, firmware updates, and advanced support, providing you with added value and, more importantly, added peace of mind.
Connected Smart-UPS can be monitored remotely through a secure web portal, so you'll always know how your power infrastructure is doing.
Protect your investment and make sure the UPS lasts as long as possible by setting up alerts for firmware upgrades, device maintenance, and warranty protection.
Smart-UPS models with SmartConnect are cloud-enabled and have a built-in Ethernet port, making it easy and cost-effective to monitor your UPS online.
Our easy-to-use web interface is made to help both tech-savvy and non-tech-savvy users, with clear notifications written in plain language.
Included components:
UPS unit, Rack-Mounting Support Rails, SmartConnect Installation Guide, User Manual, PowerChute Business Edition Installation CD, Safety Information, Ethernet Cable, USB Cable;
| Output power capacity | 2200 VA |
| Output power | 1980 W |
| Input operation voltage (min) | 75 V |
| Input operation voltage (max) | 154 V |
| Output operation voltage (min) | 110 V |
| Output operation voltage (max) | 127 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Surge energy rating | 530 J |
| Emergency Power Off (EPO) | |
| Output voltage THD | 5 % |
| AC outlet types | NEMA 5-15R, NEMA 5–20R |
| Cable length | 2.44 m |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| USB port | |
| Serial interface | |
| Serial interface type | RJ-45 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| SmartSlot |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery recharge time | 3 h |
| Automatic battery test | |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Replacement battery cartridge | RBC43 |
| Cold start | |
| Hot-swap battery |
| Form factor | Rackmount |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| Noise level | 55 dB |
| Temperature voltage compensation | |
| LED indicators | Status |
| Audible alarm(s) | |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Low battery alarm, Overload alarm |
| Web-based management |
| Input connections | NEMA 5-20P |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Certification | CSA, FCC, UL |
| Energy Star certified |
| Width | 480 mm (18.72 ") |
| Depth | 683 mm (26.64 ") |
| Height | 86 mm (3.35 ") |
| Weight | 43210 g (95.26 lbs) |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 980 mm |
| Package height | 254 mm |
| Package weight | 49730 g |
| Quantity per pallet | 8 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
