Back to Top
| Output power capacity | 2200 VA |
| Output power | 1980 W |
| Input operation voltage (min) | 70 V |
| Input operation voltage (max) | 153 V |
| Output operation voltage (min) | 100 V |
| Output operation voltage (max) | 127 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Surge energy rating | 540 J |
| Efficiency | 97.6 % |
| Emergency Power Off (EPO) |
| Cable length | 2.44 m |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Typical backup time at half load | 26 min |
| Typical backup time at full load | 7 min |
| Battery replacement alarms | LED |
| Hot-swap battery | |
| Replacement battery cartridge | APCRBC117 |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| Response time | 2 ms |
| Surge protection | |
| Noise level | 55 dB |
| LED indicators | Y |
| RoHS compliance | |
| Certification | NOM, TUV, UL, FCC |
| Width | 431 mm (16.81 ") |
| Depth | 667 mm (26.01 ") |
| Height | 85 mm (3.32 ") |
| Weight | 38450 g (84.77 lbs) |
| Package weight | 45360 g |
| Interface | RJ45/USB |
| Input connection type | NEMA L5-30P |
| Package dimensions (WxDxH) | 596 x 869 x 243 mm |
| Nominal output voltage | 120 V |
| Nominal input voltage | 120 V |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
