APC Smart-Ups Srt 192V Battery Pack is extendable-run battery pack, that provides increased runtime during extended power outages.
Embedded monitoring at the cell, module, and cabinet levels provides data on battery runtime and status.
APC Smart-Ups Srt 192V 8kVA 10kVA Rm Battery Pack is a lead-acid battery with a 2-year warranty. Ideal for high-availability online Smart-UPS systems. It complies with the OSHPD.
The American Power Conversion Corporation was started in a garage in 1981. Through years of innovation, They have grown to be a flagship brand of Schneider Electric, and the industry leader in physical infrastructure and software solutions.
| Output power capacity | 10000 VA |
| Battery capacity | 1920 Ah |
| Form factor | Rackmount |
| Rack capacity | 3U |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| RoHS compliance |
| Width | 432 mm (16.85 ") |
| Depth | 682 mm (26.6 ") |
| Height | 130 mm (5.07 ") |
| Weight | 91000 g (200.62 lbs) |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 1000 mm |
| Package height | 420 mm |
| Package weight | 105500 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
