Back to Top
| PDU types | Switched |
| Rack capacity | 0U |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | CULus, FCC 15 A, ICES-003 |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| Power plug | NEMA L21-30P |
| AC outlet types | C13 coupler, C15 coupler, C19 coupler, C21 coupler |
| Cable length | 1.8 m |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15240 m |
| Nominal input voltage | 208 V |
| Maximum current | 30 A |
| Output voltage | 208 V |
| Load capacity | 8600 VA |
| Maximum power | 8600 W |
| Width | 56 mm (2.18 ") |
| Depth | 51 mm (1.99 ") |
| Height | 1829 mm (71.33 ") |
| Weight | 8180 g (18.03 lbs) |
| Package weight | 10320 g |
| Package width | 165 mm |
| Package depth | 124 mm |
| Package height | 2040 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
