Back to Top
| Output power capacity | 3000 VA |
| Output power | 2700 W |
| Input operation voltage (min) | 75 V |
| Input operation voltage (max) | 154 V |
| Power supply input frequency | 47/63 Hz |
| Surge energy rating | 1030 J |
| Emergency Power Off (EPO) | |
| Output voltage THD | 5 % |
| AC outlet types | NEMA 5–15R, NEMA 5–20R |
| Power plug | NEMA L5-30P |
| Cable length | 3 m |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 8 h |
| Typical backup time at half load | 17 min |
| Typical backup time at full load | 6 min |
| Hot-swap battery | |
| Replacement battery cartridge | RB12170X4 |
| Battery capacity | 17 Ah |
| Battery voltage | 12 V |
| Form factor | Mini tower |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Surge protection | |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) |
| Built-in fan | |
| Cooling type | Active |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Energy Star certified | |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL1778, cUL CSA C22.2 No. 107.3, FCC DOC |
| Width | 195.58 mm (7.63 ") |
| Depth | 513.08 mm (20.01 ") |
| Height | 431.8 mm (16.84 ") |
| Weight | 56245.5 g (124 lbs) |
| Nominal output voltage | 120 V |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Output connection type | 8 x NEMA 5-15R & 2 x NEMA 5-20R |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
