Back to Top
| Output power capacity | 2200 VA |
| Output power | 1980 W |
| Input operation voltage (min) | 140 V |
| Input operation voltage (max) | 280 V |
| Output operation voltage (min) | 208 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Surge energy rating | 645 J |
| Efficiency | 98.1 % |
| Emergency Power Off (EPO) | |
| Output frequency regulation | 50/60 Hz |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Cable length | 2 m |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| USB port | |
| Number of output IEC jumpers | 2 |
| SmartSlot |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Typical backup time at half load | 25.3 min |
| Typical backup time at full load | 9.8 min |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Replacement battery cartridge | APCRBC143 |
| Cold start | |
| Hot-swap battery | |
| Automatic battery test | |
| Battery capacity | 702 VAh |
| Battery replacement alarms | LED |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 4U |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Display | LCD |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Hold time (min) | 2 ms |
| Hold time (max) | 10 ms |
| Surge protection | |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| Auto-restart | |
| Waveform | Sine |
| Noise level | 55 dB |
| LED indicators | Status |
| Audible alarm(s) |
| Input connections | IEC-320 C20, Schuko CEE 7 / EU1-16P, BS1363A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, CSA, EAC, EN 50091-1, EN 50091-2, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, FCC Part 15 CL A, IEC 60950, IRAM, RCM, UL 1778, VDE, WEEE, REACH |
| Width | 178 mm (6.94 ") |
| Depth | 483 mm (18.84 ") |
| Height | 432 mm (16.85 ") |
| Weight | 38560 g (85.01 lbs) |
| Package width | 586 mm |
| Package depth | 633 mm |
| Package height | 330 mm |
| Package weight | 47730 g |
| Software CD | |
| Quick installation guide | |
| Temperature sensor | |
| Cables included | RS-232, USB cable |
| Manual | |
| Rack mount kit | |
| Packaging content |
| Quantity per pallet | 6 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
