Back to Top
| Output power capacity | 2880 VA |
| Output power | 2700 W |
| Input operation voltage (min) | 75 V |
| Input operation voltage (max) | 154 V |
| Output operation voltage (min) | 110 V |
| Output operation voltage (max) | 127 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Surge energy rating | 459 J |
| Output voltage THD | 5 % |
| AC outlet types | NEMA 5-15R, NEMA 5–20R |
| Cable length | 2.44 m |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| USB port | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| SmartSlot |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery recharge time | 3 h |
| Automatic battery test | |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Hot-swap battery | |
| Replacement battery cartridge | SMT3000RM2UNC |
| Form factor | Rackmount |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Surge protection | |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| Auto-restart | |
| Waveform | Sine |
| Noise level | 55 dB |
| Temperature voltage compensation | |
| LED indicators | Status |
| Audible alarm(s) |
| Web-based management |
| Input connections | NEMA L5-30P |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Certification | FCC, CSA, UL |
| Energy Star certified |
| Width | 480 mm (18.72 ") |
| Depth | 683 mm (26.64 ") |
| Height | 86 mm (3.35 ") |
| Weight | 44280 g (97.62 lbs) |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 980 mm |
| Package height | 254 mm |
| Package weight | 51700 g |
| Resource CD | |
| Screws included | |
| Quick installation guide | |
| Cables included | RS-232, USB cable |
| Software CD |
| Quantity per pallet | 8 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
